Foto: presidency.ro
Bucureștiul devine, pentru o zi, unul dintre punctele importante de pe harta securității europene. Miercuri are loc Summitul Formatului București 9 și al Țărilor Nordice, găzduit de președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, într-un context regional tensionat, marcat de războiul din Ucraina și de discuțiile privind apărarea Flancului Estic al NATO.
Evenimentul este coprezidat de România și Polonia, prin președintele Nicușor Dan și președintele polonez Karol Nawrocki. Liderul de la Varșovia a fost primit marți la Cotroceni, unde a avut programate discuții tete-a-tete, convorbiri oficiale și declarații comune de presă. Seara, Nicușor Dan a avut o cină de lucru cu Karol Nawrocki și cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.
Tema generală a summitului este „Delivering More for Transatlantic Security”, adică livrarea unui sprijin mai consistent pentru securitatea transatlantică. Pe lista participanților se află secretarul general NATO, Mark Rutte, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, lideri din statele de pe Flancul Estic, dar și reprezentanți ai țărilor nordice. Formatul București 9 este o inițiativă româno-poloneză dedicată coordonării statelor NATO de pe Flancul Estic.
Miza pentru România este legată mai ales de regiunea Mării Negre. Expertul în politică externă și de securitate Marius Ghincea, citat de HotNews, spune că flancul de sud-est riscă să devină mai vulnerabil dacă atenția aliaților se concentrează prea mult pe nord-est, adică pe Polonia și statele baltice. Acesta atrage atenția că Marea Neagră este zona unde conflictul maritim este activ, iar România are nevoie de mai multă prezență aliată în regiune.
Discuțiile vin și pe fondul unor incertitudini privind relația dintre aliații europeni și Statele Unite. Potrivit HotNews, mesajul transmis înaintea summitului este că întâlnirea ar putea încerca să arate ce interese comune au, concret, Europa și SUA în actualul context de securitate.
Într-un context geopolitic tensionat, Summitul B9 devine un moment important pentru coordonarea statelor aflate la granița estică a NATO. România mizează pe o discuție mai fermă despre Marea Neagră și despre rolul său în securitatea Europei.
Evenimentul este coprezidat de România și Polonia, prin președintele Nicușor Dan și președintele polonez Karol Nawrocki. Liderul de la Varșovia a fost primit marți la Cotroceni, unde a avut programate discuții tete-a-tete, convorbiri oficiale și declarații comune de presă. Seara, Nicușor Dan a avut o cină de lucru cu Karol Nawrocki și cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.
Tema generală a summitului este „Delivering More for Transatlantic Security”, adică livrarea unui sprijin mai consistent pentru securitatea transatlantică. Pe lista participanților se află secretarul general NATO, Mark Rutte, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, lideri din statele de pe Flancul Estic, dar și reprezentanți ai țărilor nordice. Formatul București 9 este o inițiativă româno-poloneză dedicată coordonării statelor NATO de pe Flancul Estic.
Miza pentru România este legată mai ales de regiunea Mării Negre. Expertul în politică externă și de securitate Marius Ghincea, citat de HotNews, spune că flancul de sud-est riscă să devină mai vulnerabil dacă atenția aliaților se concentrează prea mult pe nord-est, adică pe Polonia și statele baltice. Acesta atrage atenția că Marea Neagră este zona unde conflictul maritim este activ, iar România are nevoie de mai multă prezență aliată în regiune.
Discuțiile vin și pe fondul unor incertitudini privind relația dintre aliații europeni și Statele Unite. Potrivit HotNews, mesajul transmis înaintea summitului este că întâlnirea ar putea încerca să arate ce interese comune au, concret, Europa și SUA în actualul context de securitate.
Într-un context geopolitic tensionat, Summitul B9 devine un moment important pentru coordonarea statelor aflate la granița estică a NATO. România mizează pe o discuție mai fermă despre Marea Neagră și despre rolul său în securitatea Europei.
Surse: Hot News / Digi 24 / presidency.ro