Foto: Ministerul Educației / Facebook
România bifează un nou rezultat important la nivel internațional în zona educației și tehnologiei. Echipa țării noastre a câștigat patru medalii la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Fete 2026, organizată în perioada 12-18 mai, la Cesenatico, în Italia.
Lotul României a obținut trei medalii de argint și una de bronz, într-o competiție aflată la a șasea ediție. Evenimentul a adunat 251 de concurente din 68 de țări, dintre care 28 de pe alte continente, ceea ce a transformat olimpiada într-un adevărat hub global pentru tinerele pasionate de informatică.
Medaliile de argint au fost câștigate de Laura Moldovan, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din București, Iulia-Ela Morariu, elevă în clasa a IX-a la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, și Alexandra-Iulia Guiman, elevă în clasa a X-a la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” / Centrul de Excelență „Hai La Olimpiadă” București. Medalia de bronz a fost obținută de Ilinca-Rucsandra Radu, elevă în clasa a IX-a la Colegiul Național Iași / Centrul Județean de Excelență / Infogym „Hai La Olimpiadă” Iași.
Echipa României a fost însoțită de reprezentanți ai Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică, printre care Veronica-Raluca Costineanu, Livia Măgureanu și Vlad-Alexandru Gavrilă-Ionescu. Participarea lotului național a fost sprijinită de Ministerul Educației și Cercetării.
Rezultatul confirmă încă o dată că România are o generație puternică de eleve pasionate de informatică, capabile să concureze la cel mai înalt nivel.
Lotul României a obținut trei medalii de argint și una de bronz, într-o competiție aflată la a șasea ediție. Evenimentul a adunat 251 de concurente din 68 de țări, dintre care 28 de pe alte continente, ceea ce a transformat olimpiada într-un adevărat hub global pentru tinerele pasionate de informatică.
Medaliile de argint au fost câștigate de Laura Moldovan, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din București, Iulia-Ela Morariu, elevă în clasa a IX-a la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, și Alexandra-Iulia Guiman, elevă în clasa a X-a la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” / Centrul de Excelență „Hai La Olimpiadă” București. Medalia de bronz a fost obținută de Ilinca-Rucsandra Radu, elevă în clasa a IX-a la Colegiul Național Iași / Centrul Județean de Excelență / Infogym „Hai La Olimpiadă” Iași.
Echipa României a fost însoțită de reprezentanți ai Societății pentru Excelență și Performanță în Informatică, printre care Veronica-Raluca Costineanu, Livia Măgureanu și Vlad-Alexandru Gavrilă-Ionescu. Participarea lotului național a fost sprijinită de Ministerul Educației și Cercetării.
Rezultatul confirmă încă o dată că România are o generație puternică de eleve pasionate de informatică, capabile să concureze la cel mai înalt nivel.
Surse: Edupedu / Libertatea