Foto: ebihoreanul.ro
Un proiect de lege care propune reguli mai stricte pentru stăpânii de câini ar putea schimba modul în care animalele sunt ținute în gospodării. Inițiativa prevede că patrupedele nu vor mai putea fi ținute legate în lanț permanent sau pentru mai mult de două ore pe zi, într-un interval de 24 de ore.
Proiectul a ajuns în atenția Senatului și urmează să fie adoptat tacit, după ce votul a fost amânat. Inițiativa merge mai departe către Camera Deputaților, care este for decizional. Dacă va trece și de deputați, legea va ajunge la președintele României pentru promulgare. Potrivit proiectului, legarea câinilor va fi permisă doar temporar, în situații justificate, și numai dacă sistemul folosit nu le limitează sever libertatea de mișcare.
Inițiativa definește ca abuz situațiile în care câinii sunt legați permanent, nu au acces la apă sau nu beneficiază de adăpost corespunzător. De asemenea, proiectul interzice legarea câinilor atunci când temperaturile sunt extrem de scăzute. Cei care nu respectă regulile ar putea primi amenzi între 3.000 și 12.000 de lei. Înainte de sancțiune, după sesizarea unui polițist, stăpânul ar avea la dispoziție 24 de ore pentru a remedia situația. Dacă nu se conformează, poate fi amendat. În cazul în care aceeași faptă se repetă, câinele ar putea fi preluat de autorități și dus la un adăpost.
Proiectul a fost inițiat de senatoarea PNL Monica Cristina, alături de parlamentari din mai multe partide. Inițiatorii susțin că măsura se aliniază unor standarde europene privind protecția animalelor și că scopul este reducerea cazurilor grave de neglijență și abuz.
Dacă legea va fi promulgată, aceasta va intra în vigoare la un an de la publicarea în Monitorul Oficial.
Proiectul a ajuns în atenția Senatului și urmează să fie adoptat tacit, după ce votul a fost amânat. Inițiativa merge mai departe către Camera Deputaților, care este for decizional. Dacă va trece și de deputați, legea va ajunge la președintele României pentru promulgare. Potrivit proiectului, legarea câinilor va fi permisă doar temporar, în situații justificate, și numai dacă sistemul folosit nu le limitează sever libertatea de mișcare.
Inițiativa definește ca abuz situațiile în care câinii sunt legați permanent, nu au acces la apă sau nu beneficiază de adăpost corespunzător. De asemenea, proiectul interzice legarea câinilor atunci când temperaturile sunt extrem de scăzute. Cei care nu respectă regulile ar putea primi amenzi între 3.000 și 12.000 de lei. Înainte de sancțiune, după sesizarea unui polițist, stăpânul ar avea la dispoziție 24 de ore pentru a remedia situația. Dacă nu se conformează, poate fi amendat. În cazul în care aceeași faptă se repetă, câinele ar putea fi preluat de autorități și dus la un adăpost.
Proiectul a fost inițiat de senatoarea PNL Monica Cristina, alături de parlamentari din mai multe partide. Inițiatorii susțin că măsura se aliniază unor standarde europene privind protecția animalelor și că scopul este reducerea cazurilor grave de neglijență și abuz.
Dacă legea va fi promulgată, aceasta va intra în vigoare la un an de la publicarea în Monitorul Oficial.
Surse: Gen, știri / Senatul României