Stiri

Rapid s-a despărțit de Constantin Gâlcă după ratarea calificării în cupele europene

Stiri
Foto: Prosport
Rapid București a oficializat despărțirea de Constantin Gâlcă. Clubul a transmis că colaborarea cu antrenorul a ajuns la final și i-a mulțumit acestuia, dar și membrilor staffului său, pentru perioada petrecută în Giulești.

Odată cu Gâlcă pleacă și Dumitru Uzunea, antrenor secund, Ciprian Prună, preparator fizic, și Marius Francisc, analist video. Constantin Gâlcă a fost numit antrenor la Rapid pe 3 iunie 2025. În mandatul său, echipa a jucat 43 de meciuri oficiale, dintre care trei în Cupa României. Bilanțul a fost de 18 victorii, 12 egaluri și 13 înfrângeri, cu 61 de goluri marcate și 47 primite.

Rapid a terminat play-off-ul pe locul 6 și a ratat principalul obiectiv al sezonului: calificarea în cupele europene. Finalul de sezon a pus presiune pe club, iar despărțirea de Gâlcă era deja așteptată în zona suporterilor. În privința înlocuitorului, Daniel Pancu este numele aflat cel mai aproape de banca Rapidului. Acesta este încă sub contract cu CFR Cluj, însă conducerea giuleștenilor speră ca situația să fie rezolvată rapid, pentru ca negocierile să poată fi finalizate.

Despărțirea de Constantin Gâlcă deschide o nouă etapă pentru Rapid, într-un moment în care clubul caută stabilitate și rezultate mai bune. După un sezon fără calificare europeană, giuleștenii intră în vară cu presiune mare pe alegerea noului antrenor și pe reconstrucția echipei.
Surse: GSP / Eurosport / Agerpress