Foto: Facebook / Ministerul Educației
Elevii români au bifat un nou rezultat important la nivel internațional. Lotul României a obținut șapte distincții la Olimpiada Asiatică de Fizică 2026, desfășurată la Busan, în Coreea de Sud: trei medalii de argint, trei medalii de bronz și o mențiune de onoare.
Medaliile de argint au fost câștigate de Raul Covrig, de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, Teodor Bichir și Alexandru Condrea, ambii de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București. La categoria bronz, România a fost reprezentată de Vlad Bolohan și Bogdan Ciocârlan, de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, dar și de Bogdan Rusea, elev al Colegiului Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca. Mențiunea de onoare a fost obținută de Albert Lupu, tot de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București.
Competiția a ajuns anul acesta la cea de-a 26-a ediție și a avut loc în perioada 17-25 mai, reunind 209 concurenți din 27 de țări. România a participat cu statut de țară invitată, alături de Canada, în cadrul unei competiții dedicate în principal statelor din zona Asia-Pacific.
Echipa României a fost coordonată de prof. dr. Delia Davidescu, de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, și de conf. univ. dr. Sebastian Popescu, de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Rezultatul este încă o confirmare că elevii români rămân extrem de competitivi la olimpiadele internaționale.
Medaliile de argint au fost câștigate de Raul Covrig, de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, Teodor Bichir și Alexandru Condrea, ambii de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București. La categoria bronz, România a fost reprezentată de Vlad Bolohan și Bogdan Ciocârlan, de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, dar și de Bogdan Rusea, elev al Colegiului Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca. Mențiunea de onoare a fost obținută de Albert Lupu, tot de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București.
Competiția a ajuns anul acesta la cea de-a 26-a ediție și a avut loc în perioada 17-25 mai, reunind 209 concurenți din 27 de țări. România a participat cu statut de țară invitată, alături de Canada, în cadrul unei competiții dedicate în principal statelor din zona Asia-Pacific.
Echipa României a fost coordonată de prof. dr. Delia Davidescu, de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, și de conf. univ. dr. Sebastian Popescu, de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Rezultatul este încă o confirmare că elevii români rămân extrem de competitivi la olimpiadele internaționale.
Surse: Edupedu / Digi 24 / HotNews