Foto: generic, AI / ebihoreanul
Digi România va construi pentru stat o platformă integrată de securitate cibernetică, care va folosi inteligența artificială. Contractul are o valoare de 196 de milioane de euro și face parte din programul european SAFE, dedicat întăririi securității și apărării în Europa.
Platforma va fi de tip LLM, adică un sistem de inteligență artificială bazat pe volume mari de date, gândit pentru zona de securitate cibernetică. Pe scurt, statul vrea un instrument digital capabil să ajute la detectarea, analiza și gestionarea amenințărilor informatice, într-un context în care atacurile cibernetice au devenit parte din realitatea de zi cu zi a instituțiilor și companiilor.
Potrivit Guvernului, proiectul va fi implementat etapizat, pe parcursul a patru ani, iar realizarea platformei se va face integral în România. Contractul este unul dintre proiectele din zona digitală și de comunicații finanțate prin programul SAFE. Acesta din urmă prevede finanțări de aproximativ 16,7 miliarde de euro pentru România. Banii sunt acordați sub formă de împrumuturi pe 45 de ani, cu termen de grație de zece ani, și pot fi folosiți pentru echipamente militare, infrastructură duală și tehnologii cu relevanță pentru securitate.
O parte importantă din fonduri va merge către infrastructură duală, inclusiv legături rutiere cu Republica Moldova și Ucraina, iar restul către achiziții militare și sisteme care pot sprijini apărarea. În aceeași zonă de tehnologie, un alt contract prin SAFE a fost semnat cu Logic Computer și vizează centre de date mobile și securitate cibernetică, în valoare de 110 milioane de euro.
Pentru România, miza este construirea unei infrastructuri digitale mai rezistente, într-o perioadă în care securitatea nu mai înseamnă doar echipamente militare, ci și protecție în fața atacurilor care vin prin rețele, date și sisteme informatice.
Platforma va fi de tip LLM, adică un sistem de inteligență artificială bazat pe volume mari de date, gândit pentru zona de securitate cibernetică. Pe scurt, statul vrea un instrument digital capabil să ajute la detectarea, analiza și gestionarea amenințărilor informatice, într-un context în care atacurile cibernetice au devenit parte din realitatea de zi cu zi a instituțiilor și companiilor.
Potrivit Guvernului, proiectul va fi implementat etapizat, pe parcursul a patru ani, iar realizarea platformei se va face integral în România. Contractul este unul dintre proiectele din zona digitală și de comunicații finanțate prin programul SAFE. Acesta din urmă prevede finanțări de aproximativ 16,7 miliarde de euro pentru România. Banii sunt acordați sub formă de împrumuturi pe 45 de ani, cu termen de grație de zece ani, și pot fi folosiți pentru echipamente militare, infrastructură duală și tehnologii cu relevanță pentru securitate.
O parte importantă din fonduri va merge către infrastructură duală, inclusiv legături rutiere cu Republica Moldova și Ucraina, iar restul către achiziții militare și sisteme care pot sprijini apărarea. În aceeași zonă de tehnologie, un alt contract prin SAFE a fost semnat cu Logic Computer și vizează centre de date mobile și securitate cibernetică, în valoare de 110 milioane de euro.
Pentru România, miza este construirea unei infrastructuri digitale mai rezistente, într-o perioadă în care securitatea nu mai înseamnă doar echipamente militare, ci și protecție în fața atacurilor care vin prin rețele, date și sisteme informatice.
Surse: Digi 24 / Ziarul Financiar