Foto: metalurgieipark.ro
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a renunțat la ideea ca zona de extindere a Parcului Tudor Arghezi să poarte numele „Donald Trump”. Daniel Băluță a anunțat că numele noii extinderi a parcului nu va mai fi decis direct de administrația locală, ci va fi supus unui vot online. Decizia vine după ce propunerea inițială, aceea ca parcul să poarte numele fostului președinte american Donald Trump, a generat reacții împărțite în spațiul public.
Primarul Sectorului 4 a explicat că ideea a fost primită diferit de oameni: unii au susținut-o, alții au criticat-o dur. Din acest motiv, administrația locală vrea să lanseze o platformă pe care cetățenii să poată vota numele parcului. Propunerea „Donald J. Trump” fusese anunțată în luna aprilie, când Daniel Băluță spunea că noul parc amenajat lângă Parcul Tudor Arghezi ar urma să poarte acest nume, ca simbol al relației dintre România și Statele Unite. Anunțul a devenit rapid subiect de discuție, mai ales pe rețelele sociale.
Potrivit informațiilor apărute în presă, votul online ar urma să decidă dacă denumirea propusă inițial rămâne în cursă sau dacă locuitorii Sectorului 4 aleg o altă variantă. Platforma de vot a fost anunțată după controversele din jurul proiectului, iar mesajul primarului a fost că decizia trebuie să aparțină oamenilor.
Subiectul a devenit cu atât mai vizibil cu cât, în primele ore după lansarea ideii de vot, alte variante de nume au început să atragă atenția publicului. Potrivit SpotMedia și TVR Info, numele Maiei Sandu a apărut printre opțiunile populare în sondajele online discutate public.
Primarul Sectorului 4 a explicat că ideea a fost primită diferit de oameni: unii au susținut-o, alții au criticat-o dur. Din acest motiv, administrația locală vrea să lanseze o platformă pe care cetățenii să poată vota numele parcului. Propunerea „Donald J. Trump” fusese anunțată în luna aprilie, când Daniel Băluță spunea că noul parc amenajat lângă Parcul Tudor Arghezi ar urma să poarte acest nume, ca simbol al relației dintre România și Statele Unite. Anunțul a devenit rapid subiect de discuție, mai ales pe rețelele sociale.
Potrivit informațiilor apărute în presă, votul online ar urma să decidă dacă denumirea propusă inițial rămâne în cursă sau dacă locuitorii Sectorului 4 aleg o altă variantă. Platforma de vot a fost anunțată după controversele din jurul proiectului, iar mesajul primarului a fost că decizia trebuie să aparțină oamenilor.
Subiectul a devenit cu atât mai vizibil cu cât, în primele ore după lansarea ideii de vot, alte variante de nume au început să atragă atenția publicului. Potrivit SpotMedia și TVR Info, numele Maiei Sandu a apărut printre opțiunile populare în sondajele online discutate public.
Surse: HotNews / Adevarul