Foto: b365.ro
Primăria Municipiului București a anunțat că pregătește construirea a 9 parcări noi în Capitală, dintre care opt subterane și una supraterană. Locațiile au fost stabilite de primarul general Ciprian Ciucu, împreună cu specialiștii de la Urbanism, Investiții și Compania Parking.
Parcările subterane ar urma să fie amenajate în mai multe puncte importante din zona centrală: la intersecția străzilor Câmpineanu cu Academiei, în piața din fața Ateneului Român, în Piața Amzei, în fața intrării la Sala Palatului, în Piața Lahovari, sub rond, în Piața Cantacuzino, între cele două parcuri, în zona Mihai Vodă, pe locul parcării la sol cu barieră, și la Spitalul Colțea.
Singura parcare supraterană anunțată ar urma să fie construită pe Splaiul Dâmboviței, în zona Națiunilor Unite. Toate aceste proiecte ar urma să fie dezvoltate în parteneriat public-privat, adică printr-o formulă în care municipalitatea colaborează cu investitori privați. Potrivit Primăriei Capitalei, anul acesta au fost alocați 500.000 de lei pentru contractarea serviciilor de consultanță și pentru studiile necesare concesionării. Municipalitatea susține că, după realizarea acestor parcări, orașul ar putea fi eliberat treptat de mașinile parcate pe trotuare și la bordură.
Anunțul vine într-un oraș în care lipsa locurilor de parcare este una dintre cele mai vizibile probleme urbane. De la centru până în cartiere, mașinile parcate pe trotuare au devenit aproape parte din decor, iar pietonii ajung adesea să facă slalom printre ele.
Deocamdată, proiectele sunt în etapa de pregătire, iar următorii pași țin de studii, consultanță și concesionare.
Parcările subterane ar urma să fie amenajate în mai multe puncte importante din zona centrală: la intersecția străzilor Câmpineanu cu Academiei, în piața din fața Ateneului Român, în Piața Amzei, în fața intrării la Sala Palatului, în Piața Lahovari, sub rond, în Piața Cantacuzino, între cele două parcuri, în zona Mihai Vodă, pe locul parcării la sol cu barieră, și la Spitalul Colțea.
Singura parcare supraterană anunțată ar urma să fie construită pe Splaiul Dâmboviței, în zona Națiunilor Unite. Toate aceste proiecte ar urma să fie dezvoltate în parteneriat public-privat, adică printr-o formulă în care municipalitatea colaborează cu investitori privați. Potrivit Primăriei Capitalei, anul acesta au fost alocați 500.000 de lei pentru contractarea serviciilor de consultanță și pentru studiile necesare concesionării. Municipalitatea susține că, după realizarea acestor parcări, orașul ar putea fi eliberat treptat de mașinile parcate pe trotuare și la bordură.
Anunțul vine într-un oraș în care lipsa locurilor de parcare este una dintre cele mai vizibile probleme urbane. De la centru până în cartiere, mașinile parcate pe trotuare au devenit aproape parte din decor, iar pietonii ajung adesea să facă slalom printre ele.
Deocamdată, proiectele sunt în etapa de pregătire, iar următorii pași țin de studii, consultanță și concesionare.
Surse: Digi 24 / PRO TV / Observator News