România a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de tenis de masă pe echipe, după 26 de ani. Echipa feminină a ajuns până în semifinalele competiției de la Londra, unde a fost învinsă de China, scor 3-0, dar și-a asigurat una dintre cele mai importante performanțe ale tenisului de masă românesc din ultimele decenii.
Bronzul de la Londra este prima medalie mondială după cea obținută în 2000, la Kuala Lumpur, și vine chiar în anul în care Federația Română de Tenis de Masă marchează 100 de ani de existență.
Semifinala cu China a fost una dintre cele mai dificile posibile. România a întâlnit campioana mondială en titre și cea mai titrată echipă feminină din istoria competiției. Chinezoaicele au câștigat toate cele trei meciuri, iar tricolorele au încercat să rămână în joc în fața unor adversare aflate în topul mondial.
Elizabeta Samara a deschis întâlnirea împotriva liderului mondial Sun Yingsha, dar a fost învinsă cu 3-0. A urmat Bernadette Szocs, care a avut două seturi echilibrate cu Wang Manyu, însă a cedat tot în minimum de seturi. Ultimul meci a fost jucat de Andreea Dragoman, în fața lui Kuai Man, iar sportiva României a fost aproape în două dintre seturi, pierdute la limită.
Parcursul României până la medalie a fost unul solid. În faza grupelor, tricolorele au învins Coreea de Sud și Taipei și au pierdut cu China. Pe tabloul principal, România a trecut de Olanda, Egipt și Franța, rezultate care au dus echipa în careul de ași al competiției. După această medalie, România rămâne pe locul al treilea în clasamentul istoric al medaliilor mondiale obținute de echipa feminină, după China și Japonia. Bilanțul tricolorelor ajunge la 5 medalii de aur, 4 de argint și 5 de bronz.
După 26 de ani, tricolorele au readus România pe podiumul mondial, într-o competiție în care fiecare meci a contat și fiecare victorie a construit o poveste de pus în arhivă.
Bronzul de la Londra este prima medalie mondială după cea obținută în 2000, la Kuala Lumpur, și vine chiar în anul în care Federația Română de Tenis de Masă marchează 100 de ani de existență.
Semifinala cu China a fost una dintre cele mai dificile posibile. România a întâlnit campioana mondială en titre și cea mai titrată echipă feminină din istoria competiției. Chinezoaicele au câștigat toate cele trei meciuri, iar tricolorele au încercat să rămână în joc în fața unor adversare aflate în topul mondial.
Elizabeta Samara a deschis întâlnirea împotriva liderului mondial Sun Yingsha, dar a fost învinsă cu 3-0. A urmat Bernadette Szocs, care a avut două seturi echilibrate cu Wang Manyu, însă a cedat tot în minimum de seturi. Ultimul meci a fost jucat de Andreea Dragoman, în fața lui Kuai Man, iar sportiva României a fost aproape în două dintre seturi, pierdute la limită.
Parcursul României până la medalie a fost unul solid. În faza grupelor, tricolorele au învins Coreea de Sud și Taipei și au pierdut cu China. Pe tabloul principal, România a trecut de Olanda, Egipt și Franța, rezultate care au dus echipa în careul de ași al competiției. După această medalie, România rămâne pe locul al treilea în clasamentul istoric al medaliilor mondiale obținute de echipa feminină, după China și Japonia. Bilanțul tricolorelor ajunge la 5 medalii de aur, 4 de argint și 5 de bronz.
După 26 de ani, tricolorele au readus România pe podiumul mondial, într-o competiție în care fiecare meci a contat și fiecare victorie a construit o poveste de pus în arhivă.
Surse: Digi Sport / Observator News / News.ro