Stiri

Biletul STB ar putea ajunge la 5 lei, dar abia după reorganizarea companiei

Stiri
Foto: Captură video / stbsaoficial / Tiktok
Biletul STB s-ar putea scumpi de la 3 la 5 lei, însă nu imediat. Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat că va supune propunerea votului Consiliului General doar după ce începe reorganizarea Societății de Transport București.

Potrivit primarului, STB a cerut majorarea tarifului, dar solicitarea nu a fost pusă pe ordinea de zi a ședinței CGMB. Ciucu spune că nu i se pare corect ca prețul să crească înainte ca societatea să arate că există voință reală de restructurare și optimizare a costurilor.

În varianta discutată, o călătorie de 90 de minute ar urma să coste 5 lei, față de 3 lei în prezent. Două călătorii ar crește de la 6 la 10 lei, pachetul de 10 călătorii de la 25 la 40 de lei, abonamentul de o zi de la 8 la 14 lei, abonamentul lunar de la 80 la 100 de lei, iar cel anual de la 700 la 900 de lei.

În paralel, Consiliul General a aprobat pachete compensatorii pentru reorganizarea STB. Potrivit informațiilor din presă, până la 800 de angajați ar putea pleca din companie, însă primarul a precizat că nu vor fi concediați șoferi și vatmani. Subiectul scumpirii transportului public nu este nou. O propunere similară a mai fost respinsă la începutul anului de Consiliul General, când biletul STB urma să ajungă tot la 5 lei.

Pentru moment, bucureștenii plătesc în continuare 3 lei pentru o călătorie STB, dar scumpirea rămâne pe masă.
Surse: Digi 24 / Antena 3 CNN / Adevarul