Stiri

Un bărbat din Polonia a stabilit un record după ce a reciclat 8.000 de ambalaje în opt ore

Stiri
Foto: Facebook/ Municipiul Cluj-Napoca
Wiesław Galwas, un bărbat din Polonia, a stabilit un record în sistemul de reciclare, după ce a introdus aproximativ 8.000 de sticle și doze într-un automat de tip garanție-returnare. Operațiunea a durat opt ore și a avut loc într-un magazin din localitatea Kołbiel, regiunea Mazovia.

La final, Galwas a primit o chitanță în valoare de 3.925,50 zloți, adică aproape 1.000 de euro. Partea interesantă este că automatul folosit pentru record a fost proiectat chiar de el, iar ambalajele au fost strânse timp de aproximativ o lună și jumătate de angajații companiei care deține aparatul. Recordul vine în contextul în care Polonia se pregătește să implementeze complet noul sistem de garanție-returnare, începând din ianuarie 2026. Sistemul va include o garanție de 0,50 zloți pentru sticle din plastic și doze, respectiv 1 zlot pentru sticle reutilizabile din sticlă.

Automatul are o capacitate mare, putând prelua între 8.000 și 10.000 de ambalaje simultan. În plus, dispune de o funcție care îndreaptă sticlele deformate cu ajutorul unui jet de aer, astfel încât codurile de bare să poată fi citite corect.

Banii obținuți din reciclare vor fi folosiți pentru organizarea unor ateliere de inovație într-o școală primară din Kołbiel. Specialiștii spun că următorul pas pentru astfel de automate ar putea fi introducerea cititoarelor de carduri bancare, astfel încât garanțiile să fie transferate direct în conturile utilizatorilor.

Recordul arată cât de mult se poate schimba relația oamenilor cu reciclarea atunci când sistemul este simplu, rapid și vine și cu un beneficiu direct.
Surse: Digi 24 / Antena 3 CNN